Folk&Bass Orchestra predstavuje unikátne spojenie so Ženami z Muzičky v novinke Močí ďiovča konope
Úspešný slovenský projekt Folk&Bass Orchestra predstavuje v spolupráci so speváckou skupinou Ženy z Muzičky druhý singel Močí ďiovča konope. Klasické nástroje v súznení elektronických beatov získavajú energický náboj, ktorý teraz prichádza aj s videoklipom pretkaným umeleckým vyobrazením a štúdiových nahrávok.
Takmer po štvrťstoročnici kultového albumu Slowly to the Sun projektu This is Kevin prichádza ďalšie elegantné a hodnotné nadviazanie na tradíciu prostredníctvom živých nástrojov, samplov a elektroniky. Folk&Bass Orchestra na čele s Michalom „Veslom“ Veselským, známym aj z Vetroplachu či La3No Cubano, otvára singel repetitívnou syntetizátorovou sekvenciou. Po úvodnom predspeve Močí ďiovča konope nastupuje kapela, ktorá vystavia bohatú pôdu pre Ženy z Muzičky a tanečné tempo energických beatov prerušia až gajdy Juraja Dufeka. Zaujímavosťou je, že singel uzatvára spev z ďalšej ľudovej piesne Ej, šla by do kostola.
„Celkové vyznenie skladby je neurčité, je to world music, ale znie to, akoby po úvodnom predspeve zakričal Milan Lasica: džezrok, chlapi!“ ozrejmuje Veslo, narážajúc aj na fakt, že nových kompozícií s ľudovou piesňou sa za posledných 10 rokov vyskytlo neúrekom. V novinke však poslucháč ucíti spriaznenosť s pôvodným materiálom, dotyk s folklórom v jeho pôvodnej autentickej forme, zároveň však nadhľad nad inšpiračným zdrojom a prehľad v iných žánroch.
Je to spôsobené špecifickým prejavom speváckej skupiny Ženy z Muzičky, ktorá si na nuansách interpretácie piesní daných regiónov dáva mimoriadne záležať. Vedúca skupiny Eva Brunovská študuje historické nahrávky a konzultuje výslovnosť v konkrétnom nárečí. Ale taktiež je to účinkovaním autentického gajdoša Juraja Dufeka, ktorý kapele dodáva unikátnu naturálnu atmosféru gájd. Spolu zasadené do prostredia moderného zvuku bicích nástrojov, groovov basy a syntetizátoru vytvárajú tanečný charakter, čo je od samotného začiatku zámerom projektu.
Na skladbe producentsky spolupracoval Erik „Losos“ Horák. „Produkciu Erika poznáme dlho, dobre sa s ním pracuje, orientuje sa v súčasnom hudobnom „sounddizajne“ a vie dodať nahrávke správny našlapaný zvuk,“ s úsmevom hodnotí Veslo. O master sa postaral český producent Tomáš Karásek pôsobiaci ako Gaex.
Videoklip sa nesie v dvoch líniách, prirodzene zachytáva nahrávanie skladby v hudobných štúdiách a súčasne prelínajúc prepája obrazce mladého páru, ktorý obrazne stvárňuje dvojicu z textu piesne. „Klip nám krásne spracoval po všetkých stránkach dokonalý videomaker Michal Neffe, ktorého sochu v nadživotnej veľkosti máme aj v skúšobni,“ s nadhľadom opisuje Veslo ich výborný vzťah a radosť zo spolupráce a ďalej pokračuje: „Naše zábery z nahrávania zo štúdia prekrásne skombinoval so zábermi z pozadia textu ľudovej piesne, ktorá pojednáva ako inak, než o vzťahu dvoch mladých ľudí.“
Video: Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky - Močí ďiovča konope
Nakrúcanie gajdoša Juraja Dufeka prebiehalo priamo pred jeho domom na lazoch pri Detvianskej Huti. „Musel urobiť len asi dvadsať krokov z domu ku kamere, a to doslova. V takom krásnom prostredí si postavil dom, kde žije spolu s rodinou,“ prezrádza Veslo. Pritom, že zábery zo slovenských lazov sa budú hodiť k umeleckým záberom dvojice, zistili až počas strihu a veľmi sa im to zapáčilo, až sa zábery stali súčasťou vizuálu.
Ešte pred sfinalizovaním videoklipu kapela vydala pieseň ako digitálny singel. „Počas kampane k singlu došlo k bizarnej situácii, keď jedna sociálna sieť vyhodnotila názov ľudovej piesne Močí ďiovča konope ako propagáciu konopných produktov, čo je proti jej pravidlám a reklamu stopla. Tento fakt sme na svojich stránkach vtipne glosovali slovami: boli sme nútení zmeniť názov ľudovej piesne! Nový názov tracku je teda Močí ďiovča neznámu zelenú rastlinu. Zdieľajte, kým nezmažú,“ so smiechom uzatvára Veslo.
Druhý singel a zároveň videoklip spolupráce Folk&Bass Orchestra so speváckou skupinou Ženy z Muzičky je predzvesťou jesenného vydania EP so štyrmi originálnymi singlami. Poslucháči nemusia mať obavu zo skromného počtu skladieb, bude kompenzovaný bohatou minutážou každej jednej piesne. EP bude distribuované digitálne, ale hudobní fajnšmekri sa môžu tešiť aj na vinylovú verziu.