RTVS odvysiela na Dvojke špeciálny tematický večer o kultúre v koronakríze
„Zatvorené divadlá, prázdne kluby, štadióny a kiná. Slovenská kultúra utŕžila najťažšiu ranu svojej povojnovej existencie. Ako sa k tomuto problému stavia štát? Ako verejnosť? Čo to bude znamenať pre budúce generácie?“ Tieto ako aj ďalšie aktuálne otázky sa bude pýtať svojich hostí moderátor Michal Havran v špeciálnom vydaní relácie Večera s Havranom, ktorú RTVS uvedie na Dvojke 29. 9. 2020 o 21.50 h. Po diskusii o 23.00 h. bude nasledovať dokument More hudby, ktorý zachytáva aktuálne dianie v slovenskom hudobnom priemysle na pozadí koronakrízy.
Moderátor Michal Havran privíta v štúdiu RTVS Zuzanu Hekel – riaditeľku Divadla Jána Palárika v Trnave, prekladateľku a manažérku kultúry; Bohdana Smiešku – analytika a konzultanta , Jozefa Luptáka – violončelistu a riaditeľa festivalu Konvergencie a Jozefa Kovalčíka – filozofa a estetika, riaditeľa Fondu na podporu umenia.
„V súčasnosti je obzvlášť dôležité venovať sa najmä aktuálnym spoločenským problémom a hľadať konštruktívne odpovede,“ povedal Michal Havran. Témou diskusie budú otázky súvisiace so šírením koronavírusu a s dopadmi ochorenia COVID 19 na náš spoločenský a kultúrny aspekt života.
Špeciálne vydanie relácie Večera s Havranom budú môcť diváci RTVS vidieť 29. septembra 2020 o 21.50 h. na Dvojke.
Na diskusiu následne nadviaže o 23.00 h. dokument More hudby, ktorý zachytáva aktuálne dianie v slovenskom hudobnom priemysle na pozadí koronakrízy. Režisérom dokumentu je Braňo Špaček.
Žijeme náročné časy, ktoré popri ostatných oblastiach spoločenského života zásadne vstúpili aj do slovenského hudobného priemyslu. Pandémia koronavírusu pripravila hudobnú branžu o obživu, zastavila koncertnú činnosť a odstavila hudobníkov od publika. V dokumente účinkujú a na dopady koronakrízy na kultúrny priemysel reflektujú (o.i.) Celeste Buckingham, Katarína Knechtová, Jana Kirschner, B-komplex, Braňo Jobus, Jozef Lupták, Karol Mikloš, raperi Vec, Gleb, Kali, kapely HEX, Longital, Billy Barman, Polemic, Medial Banana, Puding pani Elvisovej, organizátori hudobných festivalov Pohoda, Grape, Sharpe, majitelia klubov, zvukári a technici, vďaka ktorým koncerty, festivaly a iné hudobné podujatia existujú. Títo respondenti zastupujú 220 000 ľudí pracujúcich v kultúrnom kreatívnom priemysle – čo je 9 % všetkých zamestnaných ľudí na Slovensku.